• برای مشاوره رایگان با اساتید همین حالا ایمیل ارسال نمایید
 • شیوه های انتخاب استاد راهنما

  چطور استاد راهنما انتخاب کنیم؟

  پیش از این مطلب به میزان بسیار زیادی با شما درباره انواع شیوه های نگارش پایان نامه در ایران و دنیا و همچنین ثبت پایان نامه در دنیا صحبت کردیم اما در ادامه این مطلب برای شما درباره یکی از اصولی ترین این مراحل نگارش پایان نامه یعنی انتخاب استاد راهنما صحبت خواهیم کرد.پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.اما یک استاد راهنمای خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد :


  – استاد راهنما می بایست از اعضای هیات علمی واحد انتخاب شود.

  – همکاری استادان در پایان نامه های کارشناسی ارشد به ترتیب با اعضاء تمام وقت، نیمه وقت و سپس مدعو اولویت بندی می­ شود.

  – دانشجو باید از تعداد پایان نامه های در دست راهنمایی و مشاوره­ ی استاد راهنمای خود مطلع باشد.

  – استاد راهنما نیز موظف است به سقف پذیرش خود دقت کند و در صورتی که ظرفیت پایان­ نامه هایی که برای راهنمایی داشت تکمیل شد، دانشجو را مطلع کند و با در نوبت قرار دادن او در کارش وقفه ایجاد نکنند.

  – استاد راهنما به پیشنهاد دانشجو و موافقت و تایید گروه تخصصی تعیین می ­شود.

  – زمانیکه می­ خواهید یک استاد راهنما انتخاب کنید این را در نظر داشته باشید که او باید شما را در زمینه موضوعی خاص و تخصصی راهنمایی کند بنابراین بهتر است در موضوع مورد نظر شما متخصص باشد.

  – استاد راهنما باید در روش شناسی تحقیق نیز متخصص باشد. او باید بتواند در تمام مراحل پایان نامه نویسی شما را هدایت کند بنابراین باید در هر بخش آن تخصص کافی داشته باشد.

  آموزش انجام پایان نامه  

  آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد 

  آموزش انجام پایان نامه دکتری

   

   بهترین روش های انتخاب استاد راهنما

  بسیار مهم است که قبل از انتخاب استاد راهنما زمانی را صرف تحقیق و بررسی او کنید.این کار باعث می­ شود استادی پیدا کنید که با کمک او بتوانید پایان نامه خود را سریع ­تر به پایان برسانید. پس بهتر است عجله نکنید. به زمینه تخصصی استاد راهنما دقت کنید .همانطور که گفته شد استاد راهنمای شما باید در زمینه موضوعی که شما برای پژوهش در نظر گرفته اید تخصص داشته باشد. این کار موجب می­ شود شما بهتر بتوانید کار پایان نامه ­تان را انجام دهید. اگر استاد راهنمای شما در زمینه موضوع مورد نظرتان تخصصی نداشته باشد در نهایت تمام کار بر دوش خودتان خواهد افتاد. پس خجالت نکشید شما باید درباره تخصص اساتید راهنمای مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید.

  در دسترس بودن استاد راهنما را در نظر بگیرید
  استاد راهنمای شما باید همیشه در دسترس باشد تا شما برای پیدا کردن و راهنمایی گرفتن از او زمان زیادی را صرف نکنید.بنابراین انتخاب استاد راهنمایی که در شهر دیگری است و فقط برای زمان تدریس به دانشگاه شما سر می ­زند شاید خیلی صحیح نباشد.این را در نظر داشته باشید در بسیاری از مواقع هیچ چیز جای ملاقات حضوری با استاد راهنما را نخواهد گرفت. پس اگر فکر می­ کنید پروژه ­ی شما طوریست که باید زیاد با استاد راهنمایتان ملاقات کنید، اولویت را با استادی بگذارید که در شهر شماست و بیشتر در دسترس است.

   به سخت گیری استاد راهنما اهمیت بدهید شاید شما ترجیح بدهید استاد راهنمایی داشته باشید که کاری به کار شما نداشته باشد، اما عملا استاد راهنمایی که برایتان برنامه منظمی دارد و به صورت دوره ­ای کار شما را پیگیری می ­کند و انتظار گزارش کار ماهانه دارد بهتر از استادیست که شما را به حال خود رها می ­کند. شما در این صورت خواهید دید یک استاد راهنمای سخت گیر چطور می­ تواند کمک کند شما سروقت و دقیق کار پایان نامه­ تان را به اتمام برسانید.

   

  پرس و جو کنید

  سوابق استاد می­ تواند به شما کمک کند. دستیابی به این سوابق نیز ساده است و فقط کافیست از سایر دانشجویانی که با این استاد کار کرده ­اند صحبت کنید و بپرسید چقدر به تعهد خود وفادار است و می­ تواند کمک شما باشد.

  او باید به شما اعتماد داشته باشد
  این را در نظر داشته باشید که استاد راهنمای شما باید با حوصله و صبر شما را راهنمایی کند و به شما اعتماد به نفس بدهد اما استادی که به شما اعتماد ندارد نمی­ تواند این احساس را به شما القا کند و در نهایت این مساله ممکن است به روی پایان نامه و ارائه شما نیز تاثیر منفی بگذارد. بنابراین باید تمام تلاشتان را بکنید تا اعتماد استاد راهنما را به خودتان جلب کنید تا او نیز بتواند با اطمینان بیشتری برایتان زمان بگذارد و راهنماییتان کند. با این حال شما در نهایت می ­توانید استاد راهنمای خود را تغییر دهید، هر چند این امر بسیار نادر است و معمولا باید روابط مثبت و حسنه­ ای بین استاد و دانشجو برقرار باشد.

   

  چگونه استاد راهنمای خود را تغییر دهیم؟


  اگر شما تصمیم دارید که استاد راهنمای فعلی خود را تغییر دهید باید از طرف دانشگاه یک فرایند اداری طی شود، فرم ­هایی پر شده و دلیل این تغییر اعلام شود. بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع این فرایند اداری به طور جدی فکر کنید و نظرات همکاران و مربیان را بپرسید.این را نیز در نظر بگیرید، شما باید استاد جایگزین پیدا کنید و استاد راهنمای جدید نیز باید نسبت به موضوع مورد مطالعه شما اشراف کامل داشته باشد. بنابراین تغییر استاد راهنما خیلی سریع رخ نمی ­دهد و ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد.

   گروه های کاری کلی در موسسه ایرانتز برای مشاوره و آموزش انجام پایان نامه به شرح زیر هستند. 

  مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی 
  مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد 
  مشاوره انجام پایان نامه دکترا
  16